top of page

Bebeklerde Kabızlık ve Doğal ÇözümlerBebeklerde kabızlık, her ay grubundan çocukta görülen bir problem. Bu sağlık sorunu, büyük hacimli sertleşmiş dışkı nedeniyle ortaya çıkar. Ağrıya, anal fissürlere ve hemoroidlere neden olabilir. Genellikle kabız bir bebek, anne sütü ile beslenmeyen bebektir. Bu genellikle altı aylıktan itibaren olur, ancak nadir hastalıklara ek olarak diğer çevresel veya beslenme faktörleri bebeklerde kabızlığa katkıda bulunabilir. Bazı doğal besinler sayesinde bebeklerde kabızlık sorunu çözülebilir.


Bebeklerde Kabızlık Sorunu Nasıl Çözülür?


Kabızlık, hemen hemen aynı semptomlarla hem çocukları hem de yetişkinleri etkiler. Ancak nedenleri farklıdır ve kronikleşmesi engellenmelidir. Çocuğunuzun bağırsaklarının düzgün çalıştığından emin olmak için bebeğinizin bezini kontrol etmeniz önemlidir: Her gün gevşek dışkı yoksa, bu büyük bir kabızlık belirtisidir.


Bebeğin dışkısı sert ve kuru ise, ağlıyorsa ve karın ağrısı çekiyor gibi görünüyorsa kabızlık araştırılmalı ve bir an önce tedavi edilmelidir. Halihazırda yiyecek veya bebek maması almaya başlamış bebekler söz konusu olduğunda, besinler yaşlarına göre belirtilmiş olsa bile organizma değişikliklere iyi tepki vermemiş olabilir. İdeal olan mamayı değiştirmek, karışımdaki toz konsantrasyonunun doğru olup olmadığını kontrol etmek ve lif açısından zengin besinleri tercih etmektir.


Bebeğin günlük beslenmesine belirli meyve ve sebzelerin dahil edilmesi bağırsakların gevşemesine yardımcı olur. Hatta soğuk sıkım zeytinyağı, bebeklerde kabızlık sorunu için en etkili seçeneklerden biridir. Bebeğinize birkaç damla zeytinyağı vererek, dışkısının yumuşamasını sağlayabilirsiniz.


Bebeklerde kabızlığa yardımcı olan besinler vardır. Bebeğiniz bir yaşını geçtiyse, ona aşağıdaki gıdaları sunabilir ve kabızlığı gidermesine destek olabilirsiniz:


· Avokado

· Papaya

· Mango

· Çilek

· Kivi

· Turunçgiller

· Mandalina

· Siyah erik


Bebeklerde Kabızlığı Gidermek İçin Diğer Öneriler


Yenidoğan dışkıları yetişkin dışkılarıyla aynı değildir. Genellikle macunumsu, daha sarımsı ve küçük topaklıdırlar. Bebeğin bağırsak hareketleri nedeniyle günde bir defadan fazla dışkı yapması normaldir. Fakat bazen kabızlık problemi ortaya çıkabilir. Bebeklerde kabızlık sorunu için şu ipuçlarına dikkat etmenizde fayda var:


· Emzirme sıklığına dikkat edin.

· Bebeğinizin hijyenine dikkat edin.

· Çocuğunuzla oynayın ve ortamı daha keyifli hale getirerek, çocuğunuzun hareket etmesini sağlayın. Böylece bebeğinizin bağırsak hareketleri de teşvik edilmiş olacak.

· Üç parmağınızı bebeğinizin göbek altına bastırarak çocuğunuza masaj yapın. Masaj sırasında zeytinyağı kullanabilirsiniz.Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page