top of page

Emzirirken Bunları Mutlaka DeneyinEmzirme Döneminde Süt Arttıran Besinler
Süt arttırmada zeytinyağı ve kuru incirin önemi

Anne sütü üretimini iyileştirmek için annenin günde 3 ila 4 litre sıvı tüketmesi ve anne sütü üretimini teşvik etmekten sorumlu hormon olan prolaktin refleksini uyarmak için emzirme sıklığını ve süresini artırması önemlidir. Ek olarak, meyve, sebze ve kepekli tahılları içeren dengeli bir beslenme düzenine sahip olması gerekir. Bazı süt arttırıcı besinler de bu süreçte mutlaka tüketilmeli. İşte süt arttıran besinler


Kuru İncir


Kuru meyveler içerisinde yüksek oranda kalsiyum içerir. Bu yüzden emzirme döneminde en çok tercih edilen besinlerdendir. Günde 1-2 porsiyon kuru incir tüketmek süt arttırmak için oldukça faydalıdır.


Zeytinyağı


Sağlıklı yağlar söz konusu olduğunda bir adım öne çıkan zeytinyağı, hem anne hem de bebek için benzersiz faydaları beraberinde getirir. Linoleik asit ve steraik asit açısından yoğun olan doğal zeytinyağı, anne sütünü artıran besinler arasında önemli bir yere sahiptir.


Avokado


Avokado, emziren anneler için zengin bir besin kaynağıdır. Neredeyse %80’i sağlıklı yağlar içerir. Vücudunuza kalp dostu yağlar sağlamanın yanı sıra tok hissetmenize de olanak tanır. Aynı zamanda iyi bir B vitamini, K vitamini, potasyum, folat ve E vitamini kaynağıdır.


Fındık

Süt arttırıcı besinler listesinde yer alan fındık, sağlıklı yağ kaynağı olarak bir adım öne çıkar. Kalsiyum, çinko ve demir bakımından yoğun olan fındık, anne sütü artıran gıdalar arasında dikkat çeker. Temel mineraller ve K-B vitaminleri açısından da oldukça yoğundur. Bu sayede hem anne hem de bebek için önemli besin bileşenlerini sunar.


Fasulye ve Baklagiller


Baklagiller ve fasulye, süt arttırıcı besinler arasındadır. İyi bir protein, mineral ve karbonhidrat

kaynağıdır. Çeşitli fasulye ve baklagillerin tüketimi genel sağlığı teşvik etmekle kalmaz, ek olarak annenin sütünde de artışı destekler. Bu yüzden emziren annelerin tüketmesi gereken gıdalar listesindedir.


Sarımsak


Sarımsak galaktagog bakımından zengindir ve anne sütünü artırmak için en iyi besinlerden biridir. Araştırmalar, sarımsak tüketen emziren annelerin diğerlerine göre daha uzun süre emzirme saatleri olduğunu ortaya koyuyor. Sarımsak, anne sütüne geçen, anne ve bebeğin bağışıklığını artıran besin bileşenlerine sahiptir.


Badem


Özellikle çiğ badem sağlıklıdır, protein ve kalsiyumla doludur. Birçok emziren kadın, anne sütünün kremsiliğini, tatlılığını ve miktarını artırmak için badem yemeyi veya badem sütü içmeyi tercih eder.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page