top of page

Hamilelik Çatlaklarına Ne İyi Gelir?


Işıldayan bir cilt için zeytinyağı kullanımı oldukça etkilidir.
Cilt çatlaklarını zeytinyağı ile onarın

Zeytinyağı, mutfaklarımızda rahatlıkla bulunan ancak faydalı özellikleri nedeniyle yüz ve vücut bakımında da tercih edilen bir üründür. Akdeniz diyetinin tartışmasız kahramanı ve hatta hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek çatlakların tedavisine bile iyi gelen özelliklere sahip. Peki, hamilelik çatlaklarına zeytinyağı kullanımı nasıl olmalı? Hamilelik çatlakları zeytinyağı ile geçer mi?


Hamilelik Çatlaklarında Zeytinyağı Kullanımı


Zeytinyağının güzellik bakımı olarak kullanılması çok eski dönemlere dayanıyor. Fenike halkı onu sıvı altın olarak tanımlamıştı. Eski Mısırlılar cildi yumuşatmak için zeytinyağı kullanırlardı. Görünüşe göre Kleopatra, pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmak için zeytinyağında yıkanırdı. O dönemlerden bu yana zeytinyağının popülaritesi hiç kaybolmadı.


Zeytinyağının birçok durumda imdadımıza yetiştiğini biliyoruz. En hassas anlarımızda bile yardımımıza koşar. Hatta hamilelik çatlakları söz konusu olduğunda bile zeytinyağı, güvenli ve sağlıklı bir seçimdir. Hamilelikte vücut, dokuz ay boyunca dönüşüm geçirir. Kilo alımı ile en elastik cilt bile çok fazla strese maruz kalacaktır. Sonuç, çatlakların ortaya çıkması olacaktır.


Çatlaklar, cildin elastik liflerinin parçalanmasından kaynaklanan yaralardır ve genellikle estetik açıdan oldukça can sıkıcı olmalarına rağmen, önlenebilir ve hatta oluşmaya başladıklarında tedavi edilebilirler. Bu aşamada devreye giren ise çatlaklarda zeytinyağı kullanımı olur. Bunun için sadece birkaç damla zeytinyağı ile masaj yapılması yeterli olacaktır.


Hamilelikte Çatlakları Azaltmak İçin Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?


Zeytinyağı faydalı özellikleri ile doğal bir nemlendiricidir ve cilde esneklik kazandırır. Karın, göğüs, basen gibi alanlarda dairesel hareketlerle birkaç damla sürülmesi yeterlidir. Cilde zeytinyağı kullanımı sayesinde cilt pürüzsüz, yumuşak ve iyi beslenmiş olacaktır.


Zeytinyağını limonla birlikte de kullanabiliriz. Sadece on damla zeytinyağını yarım limonla

karıştırın. Düzenli uygulamada ise çatlak görünümlü cilt beslenecek ve parlayacak. Zamanla hamilelik çatlaklarının görünümü düzgünleşecektir.


Zeytinyağının Diğer Faydaları


Hamilelik çatlaklarından kurtulmak için sadece birkaç damla zeytinyağı kullanmak gerekir. Ama hepsi bu kadar değil, zeytinyağı E vitamini açısından zengin bir besindir. Bu nedenle mükemmel bir doğal kırışıklık önleyicidir. Nemlendirici olarak kullanılabilir. Yüzün çok kuru kısımlarında kullanılmak üzere tercih edilebilir. Bu, çok hassas ciltler için bile iyi tolere edilen bir çözümdür ve yüzün hassas bölgelerinde tahriş edici değildir.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page