top of page

Zeytinliklerde Neden İncir Ağacı Olur?


Zeytin ve incir ağacının yan yana dikilme nedenleri.
İki farklı ağacın yan yana dikilmesindeki sebep nedir?

İncir ağacı, Moraceae familyasından bir meyve ağacıdır. Peki, zeytinliklerde neden incir ağacı olur? Zeytin ağaçlarının yer aldığı tarlalarda sıklıkla incir ağaçlarını da gördüğümüz olur. Bunun nedeni nedir?


Zeytinlikte İncir Ağacı Olma Nedeni Nedir?


İyi verim ve meyve kalitesi elde etmek için su stresi meyve büyümesini azalttığından ve hatta erken meyve dökümüne neden olabileceğinden, sulama minimum gereksinimlerini karşılamalıdır. Ancak incir ağacı bir bitki olarak susuzluğa çok dayanıklıdır ve bulunduğu yerin iklim şartlarına bağlı olarak yıllarca sulamadan (meyve vermeden) yaşamını sürdürebilir. Her türlü koşula uyumlu olmasından dolayı zeytinlikte incir ağacı da yetiştirilebilir. Dayanıklı ve bakımının az olması sebebiyle zeytin tarlalarında incir ağaçları da büyütülebilir.


İncir Ağaçlarının Yetiştirilme Koşulları ve Gereksinimleri


İncir mahsulü dayanıklıdır ve bakımı da kolaydır. İncir ağacı, esas olarak kesimler, ayrıca dipten çıkan sürgünler, aşılar veya katmanlama yoluyla çoğalır. Ekim ve Nisan ayları arası ekim için en uygun zamandır. Ancak don olaylarından kaçınmak çok önemlidir. Kışları çok soğuk olan bölgelerde bu mevsimin bitmesini beklemek tavsiye edilir. Kökleri aşırı derecede güçlenebilir, bu nedenle gelişimini kontrol etmeniz önerilir. Kökler çok büyürse meyve üretimi kaybolur. Taşlı veya kumlu olanlar da dahil olmak üzere her tür arazide yetişirler, ancak toprağın yalnızca yeterli miktarda su biriktirmesi için iyi drenaja sahip geçirgen topraklar olmaları gerekir. Çok fazla güneşe ve pH'ı 6.5'in altında olan bir toprağa ihtiyaçları var. İncir ağacı 8 ila 10 metre yüksekliğe ulaşabilir ve gövdesi 1 ila 3 metre çevre uzunluğuna ulaşabilir. 50-60 yıla kadar yaşayabilir ama büyümesi yavaştır ve 6-7 yıl büyüdükten sonra ürün vermeye başlar.


7×7 ağaçlandırma çerçevesine hektar başına yaklaşık 200 ağaç sığar. İncir yetiştiriciliği, azot, fosfor ve potasyum gibi iyi dengelenmiş salımlı gübrelerin uygulanmasını gerektirir. İyi hasatları garanti etmek için budama çok önemlidir. Böylece ısı ve güneş ışığı ağacın tepesinin her köşesine ulaşır. Ayrıca, dondan zarar görmüş veya kusurlu hale gelmiş dallar da çıkarılmalıdır. İncir ağacını budamak için en uygun zaman, kış soğuğunun geçtiği baharın başlangıcıdır. Siz de zeytinlikte incir ağacı yetiştirmek istiyorsanız; bu detaylara dikkat etmelisiniz. Her türlü toprağa uygun olan incir ağacı için en iyi iklim Ege bölgesindedir.


Doğal incir ve zeytinyağı çeşitlerimiz için online mağazamıza göz atabilirsiniz.


10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page