top of page

Zeytinyağı ile Et Marinesi Nasıl Yapılır?


Zeytinyağı ile marinelenmiş et
İyi bir etin sırrı zeytinyağı ile marine edilmesindendir.

Etin başrolde olduğu herhangi bir rosto veya yemeğin anahtarı, iyi baharatlanmış olmasıdır ve bunu marine etme tekniği ile başarırsınız. Et marine etmenin iyi bir yolu ise zeytinyağı kullanmaktır. Zeytinyağı, ete daha fazla lezzet katmak ve piştikten sonra kuru kalmamak için harika bir seçenektir.


Zeytinyağı ile marine etme uzun süredir kullanılan bir tekniktir. Dana eti, tavuk eti, balık gibi her türlü proteini tatlandırmak amacıyla günümüzde uygulanan bir mutfak tekniği olarak öne çıkar.


Marine Etmek Ne Demektir?


Hiç şüphesiz, marine etmek herhangi bir eti gerçekten lezzetli bir yemeğe dönüştürmektir. Marine edilmiş terimi, etin pişirilmesinden önce yapılan, etin zeytinyağı, baharat ve çeşitli malzemeler ile karıştırılmış bir sıvıda bekletilmesi işlemidir. Sonuç, daha aromalı, lezzetli ve sulu bir et elde etmektir. Marine edilen et, pişirildikten sonra daha yumuşak kıvamda ve üstünde lezzette olur.


Marine sıvısı asit bazlı ve tatlandırmak için bazı sebzeler, otlar ve baharatlar karışımı olmalıdır. Zeytinyağı ile et marinesi çok önemlidir. Çünkü zeytinyağının yapısındaki asitler, etin kaslarının zayıflamasını kolaylaştırır. Bu da etin yumuşamasına olanak tanır. Marine etme süresi 2 ila 12 saat arasında değişebilir ve sürenin 24 saatten fazla olması önerilmez.


Zeytinyağı ile Et Marinesi İşlemleri


Bir eti marine etmek için öncelikle bu tekniğin çiğ etle yapılması gerektiğini dikkate almalısınız. Etiniz donmuşsa, marine karışımınıza eklemeden önce eti eritmeniz gerekecektir. Etinizin lezzetini artıran mükemmel bir marine elde etmek için bu süreçte yer alan 4 temel bileşeni unutmamalısınız: asitler, yağlar, baharatlar ve tuz.


Zeytinyağı ile et marinesi için gereken malzemeler:


· Zeytinyağı (Etin büyüklüğüne göre miktarı ayarlayabilirsiniz, etin yüzeyini kaplayacak kadar olmalıdır)

· Limon suyu (20 mililitre)

· Tatlı kırmızı biber (2 tatlı kaşığı)

· Acı kırmızı biber (1 tatlı kaşığı)

· Bir tutam tuz

· Toz kekik (2 yemek kaşığı)

· Kıyılmış fesleğen (1 yemek kaşığı)

· Kıyılmış maydanoz (2 yemek kaşığı)

· Kıyılmış biberiye (1 yemek kaşığı)


Bütün malzemeleri birleştirin. Güzelce karıştırın. Eti bir kaba alın. Marine sıvısını etin üzerine dökün ve çok iyi bir şekilde etle karıştırın. Buzdolabında en az 2 saat en çok 24 saat kadar bekletin. Zeytinyağı ile marine edilmiş etiniz hazır bile!


Erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı ve incir çeşitlerini keşfetmek için mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.


19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


bottom of page