top of page

Zeytinyağının Bedensel ve Ruhsal Faydaları Nelerdir?


Zeytinyağının insan ruhu için faydaları
Zeytinyağının mutfak dışındaki faydaları

Bilimsel çalışmalar, zeytinyağının sağlığımız için faydalı özelliklerine dair giderek daha fazla kanıt sunmaktadır. Zeytinyağının bedensel faydaları olduğu gibi ruhsal açıdan da pek çok yararı var. Akdeniz mutfağında zeytinyağı kullanımı esastır. Salatalar ve güveçler için ve hatta patates kızartmak için zeytinyağı tercih edebilirsiniz ve sağlığınızı optimal düzeyde teşvik edebilirsiniz. İşte, zeytinyağının ruhsal ve bedensel yararları!


Aristoteles ve Hipokrat döneminden bu yana zeytinyağı biliniyor. O dönemlerden beri mutfakta ve sağlık alanında sıklıkla yer buluyor. Özellikle son on yılda, zeytinyağı tüketiminin kardiyovasküler hastalık geliştirme ve farklı tümör türlerinden muzdarip olma riskini azaltma konusunda ek faydalar sağladığı keşfedildi. Zeytinyağının genel sağlık üzerindeki etkileri aşağıdaki gibi açıklanabilir:


Bağışıklığı Güçlendirir


Zeytinyağı bakteri direncine karşı mücadelede iki güçlü bileşen sunar. Bunlar; oleanolik asit ve maslinik asit. Zeytinyağının düzenli tüketimi, bağışıklık sistemini destekleyerek çeşitli hastalıklara yakalanma riskinizi düşürür.


Ağrıyı Azaltır


Zeytinyağı tüketimi, ağrıyı azaltan enkefalin adı verilen bazı nöral maddelerin üretimi ile ilgilidir. Bu benzersiz yağ, ağrı ve stresi kontrol altına almak için terapötik etkiler sağlar. Örneğin, diz ağrısı yaşıyorsanız; ağrılı bölgeye zeytinyağı uygulayabilirsiniz.


Yara İyileşmesini Destekler


Natürel zeytinyağının ana minör bileşenlerinden biri olan skualen, yara iyileşmesi ve doku onarımı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bunun nedeni, bu süreçlerde belirgin bir rol oynayan bağışıklık hücreleri olan makrofajlar üzerindeki etkisidir.


Yaşam Beklentisini İyileştirir


Sızma zeytinyağı, yaşam beklentisini iyileştirmenin ve yaşlanmayla ilgili hastalıkları hafifletmenin anahtarı olabilir. Yağın tüketiminin etkileri, daha düşük kalori alımı ve fiziksel egzersizle birleştirildiğinde artar.


Kilo Vermeyi Kolaylaştırır


Bağırsak sağlığını iyileştirir, zeytinyağı mide ve sindirim sisteminin sağlığını destekler ve fazla asitleri azaltarak koruyucu görev görür. Sızma zeytinyağı kilo vermeye yardımcı olur. Sağlıklı yağları tüketmek metabolizmayı hızlandırır ve bu nedenle kalori yakmayı teşvik eder.


Ruh Halini İyileştirir


Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, rutin olarak zeytinyağı tüketimi ruh hali üzerinde de olumlu etkiler bırakıyor. Sağlıklı ve soğuk sıkım zeytinyağı tüketme hissi, tüm ruha etki ediyor ve mutluluk seviyesini artırabiliyor.


Siz de soğuk sıkım zeytinyağı ve üstün lezzet içeren incir seçenekleri için mağazamıza göz atabilirsiniz.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page